Przemysł

Rodzaje stali i metody ich obróbki – powierz to ekspertom!

W najwyższym stopniu ogólnym oraz zarazem kultowym typem z rodziny metali jest naturalnie tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza i węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Oprócz tego w wielu wypadkach dodaje się także inne metale w celu poprawienia właściwości, przeważnie są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden i tytan. W wypadku kiedy stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka lub ewentualnie azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, którą tworzy się z podanych wyżej składników, a nadrzędnym miejscem do tego jest oczywiście specjalna huta, gdzie produkuje się również inne typy stopów metali.

Do tego, żeby powstał stop niebezużyteczna jest wielka temperatura, którą otrzymuje się w szczególnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W codziennym życiu, na dowolnym kroku spotykamy dużo rodzajów towarów stalowych, jest to materiał bardzo wytrzymały oraz zarazem powszechnie stosowany w wielu dyscyplinach życia.

Do tego, żeby uzyskać jeszcze bardziej wytrzymały stop, wykonuje się ulubiony proces zwany hartowaniem. Wszelkie stopy przeróżnych typów metali podzielić można na parę kategorii, pod względem wielu rozmaitych składników fizycznych, mechanicznych jak też chemicznych, a także zastosowania – wypróbuj Energoel. Pierwszym oraz zarazem kluczowym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tu wyróżnić można następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio lub też wysokowęglowa) i stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

Następnie pod względem zawartości węgla oraz struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną oraz nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: szablonową, wyższą lub ewentualnie najwyższą. Przez wzgląd na przeznaczenie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno bądź też gorąco oraz szybkotnąca), specjalna (bardzo kultowa nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) i historyczna. Z tych wszystkich typów powstaje wiele gotowych artykułów, jakie jesteśmy w stanie zakupić w dowolnym punkcie sprzedaży budowlanym czy też narzędziowym.

br>

Similar Posts